Az MKP elfogadhatatlannak tartja a Szlovák Köztársaság Kormányának döntését, miszerint elutasítja Pered település történelmi neve hivatalos használatának lehetőségét, amelyet a nagyközség lakossága népszavazással kezdeményezett – fogalmazott szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében Őry Péter.
Az MKP alelnöke úgy véli: a kormány döntése több olyan tényre is rávilágít, amely a demokratikus jogállamba vetett hitet kérdőjelezi meg. “A kormány nem vette figyelembe azt a kezdeményezést, amely a szubszidiaritás elvére épül és a polgárok akaratát tükrözi. Döntésével egyúttal azt is bizonyította, hogy a kormány nem a lakossági akaratot képviseli, hanem a kisebbségek által lakott települések esetében ragaszkodik a nemzetállam építésének koncepciójához. Ilyen szempontból a döntés szembe megy olyan nemzetközi kisebbségvédelmi egyezménnyel is, amelyet az ország parlamentje korábban ratifikált, mint például az ET kisebbségi keretegyezménye, de a Helyi Önkormányzatok Európai Kartájával is, amely a már említett szubszidiaritás elvének a betartását szabja meg a kormány részére” – mutatott rá a politikus.
“Az MKP mindezért a továbbiakban is támogatni fogja Pered lakosságának igyekezetét a település nevének megváltoztatása érdekében, mert valljuk, hogy a 21. században a fejlett demokratikus rendszerek és a jogállamok esetében megengedhetetlen a népakarat figyelmen kívül hagyása” – tette hozzá.
Felvidék.ma